ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ " ERASMUS+"  2017-2018 ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΕΜΠ & ΟΜΙΛΟΙ ΟΠΑ  ΠΑΝΤΕΙΟΥ

Ενημερώνουμε τους ενδιαφερόμενους φοιτητές (προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και υποψήφιους διδάκτορες) που επιθυμούν να μετακινηθούν για  πρακτική άσκηση   σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των συνδεδεμένων με αυτήν χωρών  μέσω του προγράμματος ERASMUS+  το Ακαδημαϊκό Έτος 2017-2018 (έναρξη κινητικότητας 01/06/2017 λήξη κινητικότητας 30/09/2018),  ότι η καταλυτική προθεσμία για την  υποβολή αιτήσεων είναι η  31η  Μαρτίου   2017. Επιλέξιμη περίοδος επιχορηγούμενης μετακίνησης είναι : Eλάχιστη δύο μήνες  μέγιστη τρεις μήνες με δυνατότητα παράτασης εφόσον υπάρχει διαθέσιμη χρηματοδότηση.

Οι φοιτητές που επιθυμούν να μετακινηθούν για μεγαλύτερο διάστημα, θα επιλέγονται μόνο εφόσον δηλώσουν εγγράφως ότι  θα χρηματοδοτήσουν από ιδίους πόρους το διάστημα πέραν των τριών μηνών. Αν υπάρχει υπόλοιπο ποσό από την χρηματοδότηση για τις κινητικότητες  ERASMUS+ θα μοιράζεται αναλόγως στους δικαιούχους στο τέλος της κινητικότητας. Επίσης ενημερώνουμε τους υποψήφιους φοιτητές για πρακτική άσκηση ERASMUS+  που θα  επιλέξουν περίοδο μετακίνησης από 01/06/2017 έως 30/10/2017 ότι δεν υπάρχει δυνατότητα προχρηματοδότησης γιατί το Ε.Μ.Π. λαμβάνει την χρηματοδότηση από την Ε.Μ. μετά το ανωτέρω διάστημα.  Η χρηματοδότηση θα τους χορηγείται μετά το τέλος της περιόδου  πρακτικής άσκησης και εφόσον είναι εφικτό κατά την διάρκεια της περιόδου  πρακτικής άσκησης .

Για τους φοιτητές που θα επιλέξουν περίοδο μετακίνησης από 01/11/2017 έως 30/09/2018 το Ίδρυμα Προέλευσης προκαταβάλλει  το 80% του συνόλου της χορηγούμενης υποτροφίας εφάπαξ εντός 30 ημερών από την θέση σε ισχύ της σύμβασης και εφόσον είναι εφικτό πριν την αναχώρησή τους, με την προϋπόθεση ότι  το ΕΜΠ έχει ήδη χρηματοδοτηθεί από την ΕΜ για την κινητικότητα φοιτητών και εφόσον  οι δικαιούχοι έχουν καταθέσουν  ένα μήνα πριν την αναχώρησή τους την σύμβαση Επιχορήγησης Erasmus+ υπογεγραμμένη  από τους ίδιους μαζί με όλα  τα παραστατικά. Το υπόλοιπο 20%, θα καταβληθεί  στους δικαιούχους μετά την επιστροφή τους στο Ίδρυμα προέλευσης και αφού διαπιστωθεί ότι  έχουν εκπληρώσει τις υποχρεώσεις τους.

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Γραφείου Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Ε.Μ.Π.  erasmus.ntua.gr  και στο ανωτέρω γραφείο 09.00-12.00 (Διεύθυνση Σπουδών, Ε.Μ.Π. Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, Κτίριο Διοίκησης 1ος όροφος κ. Α. Καπετανάκη  τηλ. 210-7721017) Τα έντυπα των αιτήσεων είναι αναρτημένα στην ανωτέρω ιστοσελίδα και θα  υποβάλλονται μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στις  δ/νσεις  email: iroffice@central.ntua.gr, ateti@central.ntua.gr. και πρωτότυπα στο ανωτέρω Γραφείο.

Οι υποψήφιοι φοιτητές πριν την υποβολή των αιτήσεων πρέπει να έχουν λάβει υπόψη τους το έγγραφο ‘’ ERASMUS+/διαδικασία για την συμμετοχή στο πρόγραμμα  ERASMUS+’’ το οποίο είναι αναρτημένο  στην ανωτέρω ιστοσελίδα του Γραφείου Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων.